Beta-karoten (witamina A) - dlaczego warto sięgnąć po niego latem?
Beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który przekształca się w witaminę A i odgrywa bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. W jakich produktach można znaleźć beta-karoten? Na co pomaga i w jakich dawkach należy go przyjmować?
Beta-karoten – właściwości
Nazwa beta-karoten pochodzi od łacińskiego słowa carota oznaczającego po prostu marchewkę. Odpowiada on za czerwone, pomarańczowe i żółte zabarwienie niektórych warzyw i owoców. Jakie właściwości ma beta-karoten?
Beta-karoten jest związkiem, który w organizmie przekształcany jest do postaci witaminy A, a więc często to on jest jej podstawowym i cennym źródłem. Pośrednio beta-karoten wpływa więc na wiele procesów, w których witamina A odgrywa kluczową rolę.
Witamina A pomaga zachować skórze zdrowy wygląd i wspiera utrzymanie prawidłowego wzroku. Właściwości przeciwutleniające beta-karotenu wspierają organizm w walce ze stresem oksydacyjnym.
Witamina A (beta-karoten) – jakie są korzyści z jej przyjmowania?
Spożywanie beta-karotenu może przyczyniać się do utrzymania zdrowszego wyglądu skóry i błony śluzowej1. Dlatego po ten związek warto sięgać zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy nasza skóra jest wystawiona na większą ekspozycję promieniowania UV. Dodatkowo, witamina A wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego oraz utrzymanie prawidłowego wzroku.
Ponadto, aby kompleksowo zadbać o zdrowie skóry latem, oprócz beta-karotenu warto suplementować witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem.
Przeciwutleniacze odgrywają kluczową rolę we wspieraniu organizmu w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, które odpowiadają za szybsze starzenie się komórek ciała.
W czym jest beta-karoten? Produkty bogate w beta-karoten
Beta-karoten występuje głównie w owocach i warzywach o czerwonym, pomarańczowym i żółtym zabarwieniu. Najlepsze źródła beta-karotenu to:
- pomidory
- marchewka
- słodkie ziemniaki
- dynia
- papryka
- morele
- brzoskwinie
Nie należy jednak unikać zielonych warzyw, takich jak: jarmuż, szpinak, szczaw, sałata, kapusta, groch czy brokuły, ponieważ one również zawierają dużą ilość tego przeciwutleniacza.
Beta-karoten występuje także w przyprawach i ziołach, takich jak:
- pieprz cayenne
- chili
- kolendra
- majeranek
- szałwia
Ponieważ beta-karoten przekształca się w rozpuszczalną w tłuszczach witaminę A, by uzyskać lepsze wchłanianie, ważne jest, by spożywać te produkty w połączeniu ze zdrowym tłuszczem, takim jak: oliwa z oliwek, awokado czy orzechy.
Ile beta-karotenu potrzebujesz każdego dnia?
Zgodnie z niektórymi wytycznymi dotyczącymi stosowania suplementów, zalecane jest przyjmować każdego dnia od 6 do 15 mg (miligramów) beta-karotenu2. Taką ilość można dostarczyć wraz z jedzeniem lub rozważyć uzupełnienie diety, na przykład preparatem Beta-karoten Naturell wzbogaconym o witaminę E, która dodatkowo wspiera zdrowie skóry. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw oraz suplementowanie beta-karotenu to najlepszy sposób na wsparcie organizmu w okresie dużego nasłonecznienia, jednak zawsze warto dbać o odpowiednią ilość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy w swojej diecie, nie tylko w miesiącach letnich.
~~
Źródła:
- β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight, The American Journal of Clinical Nutrition, 2012.
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/beta-carotene-oral-route/proper-use/drg-20066795