Czy warto suplementować kwasy omega-3 u dzieci?

Witaminy z kwasami omega-3 dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdź, dlaczego warto podawać najmłodszym kwasy omega-3 (w tym DHA) dla dzieci!
rodzina razem gotuje posiłek
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 12.10.2022

Kwasy tłuszczowe omega-3 to niezbędny składnik zdrowej diety. Są szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) wspomaga prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12. miesiąca życia. Jednak wielu rodziców nie ma pewności, czy i jakie kwasy omega-3 dla dzieci wymagają suplementacji. Jakie są zalecenia dotyczące zapotrzebowania na kwasy omega-3 u dzieci?

Kwasy omega-3 – gdzie ich szukać?

Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego musi pozyskiwać je z pożywienia. Do grupy omega-3 należą:

  • kwas alfa-linolenowy (ALA)
  • kwas eikozapentaenowy (EPA)
  • kwas dokozaheksaenowy (DHA)

Kwas ALA jest obecny w różnych produktach roślinnych. Znajduje się przede wszystkim w:

  • orzechach włoskich
  • rzepaku
  • roślinach strączkowych
  • siemieniu lnianym
  • liściastych warzywach zielonych

Jego niewielkie ilości organizm przekształca w aktywne formy, czyli kwasy EPA i DHA. Naturalnie występują one w tłustych rybach, takich jak: łosoś, pstrąg czy makrela oraz w innych owocach morza.

Niestety ani ryby, ani owoce morza nie są produktami spożywczymi, za którymi dzieci przepadają. Chcąc więc zapewnić najmłodszym odpowiednią podaż niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, rodzice decydują się na suplementację, podając im chociażby witaminy z kwasami omega dla dzieci.

 

Kwasy omega-3 DHA dla noworodka i niemowląt – korzyści z suplementacji

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał szereg opinii związanych z przyjmowaniem składników niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia organizmu ludzkiego. Ponadto EFSA wskazuje, że spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Warto rozważyć suplementację kwasów omega-3 już w okresie ciąży, a później suplementację kwasów omega-3 u noworodka, ale należy wcześniej skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę i pediatrą.

 

Kwasy omega-3 DHA dla dzieci – zapotrzebowanie w początkowym okresie życia

Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 zależy od wieku. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlęta do 6. miesiąca życia należy karmić wyłącznie piersią, więc pobieranie kwasów omega-3 powinno zachodzić z mleka matki. Dziecku od 7. do 24. miesiąca życia zaleca się dostarczanie tylko DHA – w ilości 100 mg na dobę, a od 2. roku życia – DHA i EPA, w dawce 250 mg na dobę. Spożycie ALA bez względu na wiek powinno wynosić 0,5% całodziennej energii2,3.

Przed rozpoczęciem podawania dziecku suplementów najlepiej skonsultować się z lekarzem, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla zdrowia dziecka. Kluczowe jest zapewnienie pokarmów bogatych w te związki w diecie.  Jednak ponieważ każdy organizm inaczej wchłania cenne składniki z pożywienia, z pomocą może przyjść suplementacja, która często jest idealnym rozwiązaniem niosącym wiele korzyści.

~~

Źródła:

  1. Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA), „EFSA Journal” 2012, 10(7), https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2815
  2. M. Jarosz (red. nauk.), Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.
  3. Scientific Opinion on Dietary Reference Values for fats, including saturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids, monounsaturated fatty acids, trans fatty acids, and cholesterol, „EFSA Journal” 2010, 8(3), https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2010.1461

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Zdrowa ryba na talerzu - pieczony dorsz z batatami i zieloną fasolką szparagową.

Czy nadal warto jeść ryby?

Ryby od dawna są uważane za ważny element zdrowej diety. Są źródłem białka, witamin i cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Jednak współczesne badania oraz narastające problemy ekologiczne skłaniają nas do refleksji: czy warto jeść ryby?

czytaj
Para aktywnych seniorów pływa kajakiem po rzece. Kobieta w koszuli w kratę siedzi w kajaku, mężczyzna odpycha kajak od brzegu, w tle widać gęsty zielony las.
czytaj