Dieta wegańska – zasady, produkty, korzyści i suplementacja

Dieta wegańska, podobnie jak wegetariańska, zyskuje coraz większą popularność zarówno ze względów zdrowotnych, jak i troski o środowisko.
Młoda kobieta o blond włosach, w grafitowej bluzce, zachęca do przejścia na dietę wegańską, prezentując dużą, apetyczną główkę zielonej sałaty.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 17.12.2024

Dieta wegańska, oparta na naturalnych, nieprzetworzonych produktach roślinnych, jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Przy odpowiednim zbilansowaniu może być zdrowa, smaczna i przyjazna dla środowiska. Kluczem do sukcesu jest różnorodność spożywanych produktów oraz dbałość o suplementację witamin B12 i D. Dzięki roślinnej diecie możesz zadbać zarówno o zdrowie, jak i planetę.

Odpowiednio zbilansowany model żywieniowy oparty na roślinach jest źródłem błonnika, polifenoli oraz wielu cennych witamin i składników mineralnych[1]. Dieta ta przyczynia się do mniejszego spożycia cholesterolu frakcji LDL i tłuszczów nasyconych, co pozytywnie wpływa na zdrowie układu krążenia1. Jakie są zasady diety wegańskiej, jak zaspokoić potrzeby organizmu i gdzie szukać roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Podpowiadamy!

Dieta wegańska – zasady

Dieta wegańska opiera się na całkowitym wykluczeniu produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja, nabiał czy miód[2].

Weganizm często wykracza poza kwestie żywieniowe, obejmując styl życia eliminujący stosowanie kosmetyków i leków zawierających składniki odzwierzęce oraz testowanych na zwierzętach[3].

Wyróżnia się również bardziej restrykcyjne odmiany, takie jak1:

  • Witarianizm – opiera się wyłącznie na spożywaniu surowych produktów roślinnych, bez obróbki termicznej.
  • Frutarianizm – polega na spożywaniu wyłącznie tych owoców i warzyw, które naturalnie oddzieliły się od rośliny.

Ze względu na trudności w zbilansowaniu podaży białka i innych kluczowych składników odżywczych, zarówno witarianizm, jak i frutarianizm nie są zalecane przez specjalistów2.

Czy wegetarianizm jest zdrowy dla sportowców i kobiet w ciąży?

Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego, dieta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia, w tym dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób aktywnych fizycznie[4]. Kluczowym aspektem jest odpowiednie zbilansowanie, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Chodzi przede wszystkim o takie substancje jak białko, żelazo, kwasy omega-3, wapń oraz witaminę D[5],[6].

Co jedzą weganie – jakie produkty w diecie wegańskiej?

Gdzie szukać witamin i składników mineralnych na diecie wegańskiej? Podstawą są produkty nieprzetworzone, takie jak:

  • warzywa,
  • owoce,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy, nasiona i pestki3.

W przypadku węglowodanów warto postawić na:

  • kasze,
  • ziemniaki,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe np.: ciemne pieczywo, makarony, czy ryż3.

Warto zwrócić uwagę, że są to łatwo dostępne produkty, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, niezależnie od tego, czy stosujemy dietę tradycyjną, czy dietę roślinną.

Dieta wegańska – źródła białka

Czasami można spotkać się z przekonaniem, że dieta wegańska jest uboga w białko. Wegański model żywienia, odpowiednio zbilansowany, dostarcza odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do syntezy i regeneracji tkanek.

Roślinne produkty zawierające białko to przede wszystkim[7]:

  • rośliny strączkowe (np. soczewica, groch, fasola, ciecierzyca),
  • produkty na bazie soi (tofu, tempeh),
  • orzechy,
  • nasiona,
  • produkty zbożowe.

Dobrym źródłem tego składnika mogą być także dostępne w sklepach roślinne zamienniki mięsa. W ten sposób przygotować można domowe roślinne burgery czy wegański gyros. Warto wybierać produkty o krótkim składzie, których bazą są rośliny strączkowe, takie jak soja, groch czy fasola3. Aby utrzymać odpowiedni profil aminokwasowy, ważne jest, aby dieta była oparta na różnych produktach białkowych. Dzięki temu można zapewnić sobie pełnowartościowe białko, które spełnia wszystkie potrzeby organizmu. A co z witaminami i składnikami mineralnymi?

Dieta wegańska – gdzie znaleźć witaminy i składniki mineralne3?

Na diecie roślinnej łatwo zadbać o zdrowie, pod warunkiem, że wybieramy różnorodne i pełnowartościowe produkty. Oto lista kluczowych składników odżywczych, które warto uwzględnić w swojej diecie, oraz ich roślinne źródła[8],4:

  • Witamina A – dynia, brokuły, algi morskie, jarmuż;
  • Witamina C – papryka, natka pietruszki, pomidory, kapusta brukselka, truskawki, czarna porzeczka, owoce cytrusowe i kiwi;
  • Witamina E – oleje, orzechy, zielone warzywa liściaste i rośliny strączkowe;
  • Witaminy z grupy B – pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, brokuły oraz witamina B12 z suplementacji;
  • Żelazo: rośliny strączkowe, nasiona dyni, sezam, orzechy, warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż). Warto spożywać je z produktami bogatymi w witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza;
  • Wapń: wzbogacane napoje roślinne, tofu, migdały, sezam, brokuły, jarmuż, figi;
  • Kwasy omega-3: siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, olej lniany.

Podstawowe zasady suplementacji dla wegan

Mimo, że dieta roślinna jest bardzo odżywcza, to warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji dla wegan. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na substancje takie jak4:

Witamina B12

Konieczna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Niestety na diecie wegańskiej nie ma żadnych źródeł tego składnika, dlatego osoby na diecie wegańskiej muszą ją suplementować. Suplement diety Naturell Metylo-B12 500 zawiera aktywną postać kobalaminy, która charakteryzuje się lepszym przenikaniem do tkanek w porównaniu do cyjanokobalaminy[9].

Witamina D

Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Nasze ciało wytwarza ją pod wpływem promieni słonecznych, dlatego w okresach jesienno-zimowych, gdy ekspozycja na słońce jest ograniczona powinniśmy ją suplementować. Weganie i wegetarianie mogą sięgnąć po witaminę D3 z alg

Kwasy Omega-3

Ważne dla zdrowia serca i mózgu*. W diecie wegańskiej te kwasy tłuszczowe mogą być trudne do zdobycia, ponieważ w formie aktywnej (EPA i DHA) występują głównie w rybach. Można je uzyskać z suplementów pochodzenia roślinnego, w tym z alg morskich, które są bogate w kwasy omega-3. Omega 3 z alg są dostępne w kapsułkach lub oleju i są bezpieczną, roślinną propozycją dla osób unikających ryb.

 

Przypisy:

[1] Myszkowska-Ryciak J., Hornberger R., Harton A., Gajewska D., Ocena spożycia wybranych składników pokarmowych u osób stosujących dietę wegańską, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(4): 769-772

[2] Reguła J., Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych, Wybrane Problemy Kliniczne 115-121.

[3] Pyrzyńska E., Dieta wegetariańska w świetle zasad prawidłowego odżywiania – postawy i zachowania wegetarian w Polsce, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Zesz. Nauk. UEK, 2013; 906: 27–36.

[4]  Melina V, Craig W, Levin S. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016;116(12):1970-1980. doi:10.1016/j.jand.2016.09.025

[5] Aleksandra Śliwińska, Magdalena Olszówka, Magdalena Pieszko, Ocena wiedzy na temat diet wegetariańskich wśród populacji trójmiejskiej, Gdański Uniwersytet Medyczny, ZESZYTY NAUKOWE AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI, nr 86, grudzień 2014.

[6] Bakaloudi DR, Halloran A, Rippin HL, et al. Intake and adequacy of the vegan diet. A systematic review of the evidence. Clin Nutr. 2021;40(5):3503-3521. doi:10.1016/j.clnu.2020.11.035

[7] Surya Ulhas R, Ravindran R, Malaviya A, Priyadarshini A, Tiwari BK, Rajauria G. A review of alternative proteins for vegan diets: Sources, physico-chemical properties, nutritional equivalency, and consumer acceptance. Food Res Int. 2023;173(Pt 2):113479. doi:10.1016/j.foodres.2023.113479

[8] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-best-foods-for-vitamins-and-minerals

[9] Cristiana Paul, Comparative Bioavailability and Utilization of Particular Forms of B12 Supplements With Potential to Mitigate B12-related Genetic Polymorphisms, Integrative Medicine, Vol. 16, No. 1, February 2017.

 

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Kobieta na diecie wegetariańskiej przygotowuje w kuchni smoothie. Wokół niej na blacie leżą kolorowe owoce i warzywa.
czytaj
Kobieta w długich jasnobrązowych włosach i luźnej sukience na ramiączkach, będąca na diecie fleksitariańskiej, pije przygotowany w kuchni zielony koktajl warzywny.
czytaj