Jak sprawdzić jaki mam typ cery?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z typu swojej cery. Warto pamiętać jednak, że znajomość ta jest niezwykle istotna, zwłaszcza dla włączenia odpowiedniej pielęgnacji. W większości przypadków określenie rodzaju cery nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy charakterystyki najważniejszych typów skóry.
1. Typ cery: sucha
Cechy charakterystyczne cery suchej
Cerę suchą poznać można przede wszystkim po jej strukturze. Jest bardzo cienka, wrażliwa i mało elastyczna. Bardzo często pojawiają się na niej przebarwienia, zaczerwienienie oraz nieprzyjemne łuszczenie1.
Skąd właściwie bierze się problem suchej skóry? Jest to związane z naruszeniem bariery hydro-lipidowej skóry. Chodzi przede wszystkim o produkcję niewystarczającej ilości lipidów, które niezbędne są do wytworzenia warstwy ochronnej skóry, co z kolei prowadzi do odwodnienia1. Proces ten może nasilać się zwłaszcza u osób dojrzałych, dlatego sucha cera bardzo często pojawia się w późnym wieku1.
Jak pielęgnować cerę suchą?
Pielęgnacja cery suchej powinna opierać się na delikatnych i nawilżających kosmetykach. Warto zwrócić szczególną uwagę na składniki, takie jak:
- aminokwasy,
- mocznik,
- kwas mlekowy,
- kwas hialuronowy,
- mukopolisacharydy1.
Mając suchą cerę warto też rozważyć minimalizm w pielęgnacji skóry.
2. Typ cery: tłusta
Jak rozpoznać tłustą cerę?
Przeciwieństwem cery suchej jest cera tłusta. Zazwyczaj jest gruba, słabo ukrwiona i charakterystycznie błyszcząca1. Błyszczenie związane jest z nadmiernym wydzielaniem sebum z gruczołów łojowych.
Pielęgnacja cery tłustej
Pielęgnacja powinna skupić się przede wszystkim na regulacji wydzielania łoju i poprawie ukrwienia skóry1. Najczęściej popełniane błędy to nadmierne odtłuszczanie skóry oraz zbyt agresywne kosmetyki, które naruszają florę bakteryjną1. Zamiast tego warto postawić na substancje aktywne, takie jak:
- kwas glikolowy,
- kwas migdałowy,
- kwas salicylowy1.
3. Typ cery: mieszana
Czym charakteryzuje się cera mieszana?
Połączeniem skóry suchej i tłustej jest skóra mieszana. W zdecydowanej większości przypadków charakteryzuje się tłustymi partiami występującymi na czole, nosie i brodzie oraz suchymi – na partiach bocznych1.
Jak pielęgnować cerę mieszaną?
Skóra mieszana jest bardzo trudna w codziennej pielęgnacji, ponieważ należy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie nawilżenie i regeneracje, ale i na przywrócenie normalnej pracy gruczołów łojowych, co zapobiegać ma błyszczeniu się skóry.
4. Typ cery: z przebarwieniami
Cechy charakterystyczne cery z przebarwieniami
Kolejnym powszechnym typem skóry jest cera z przebarwieniami. Problemy można podzielić na dwie grupy – hiperpigmentację (czyli nadmiar pigmentu) oraz hipopigmentację (czyli niedobór pigmentu)1. Najczęściej występującymi przebarwieniami są:
- ostuda,
- piegi,
- przebarwienia pozapalne,
- przebarwienia mechaniczne,
- przebarwienia słoneczne,
- przebarwienia chemiczne.
Zdarza się również, że zaobserwować można przebarwienia w ciąży1.
Pielęgnacja skóry z przebarwieniami
Osoby z cerą podatną na przebarwienia powinny wprowadzić specjalistyczną pielęgnację:
- Filtry przeciwsłoneczne (SPF): stosowanie wysokiego SPF (minimum 30, najlepiej 50) jest kluczowe w zapobieganiu pogłębianiu się przebarwień.
- Kosmetyki rozjaśniające: kremy z witaminą C, kwasem kojowym czy retinoidami mogą pomóc w redukcji przebarwień.
- Unikanie czynników wywołujących przebarwienia: ograniczenie ekspozycji na słońce, unikanie agresywnych kosmetyków i chemikaliów.
- Konsultacja ze specjalistą – dermatolog lub kosmetolog może pomóc dobrać zaawansowane zabiegi, takie jak peelingi chemiczne, laseroterapia, czy krioterapia1.
Suplementacja dla zdrowej skóry
Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji cery może być dieta na promienną cerę, a także suplementacja w trosce o zdrowie skóry. Jednym z produktów, po które warto sięgnąć, jest Naturell Beta-karoten + E, zawierający witaminę A, która pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Należy pamiętać również, że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób odżywiania i zdrowy tryb życia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu2.
Bibliografia:
- Leśniewska A., Kordus K., Wydział Studiów Edukacyjnych, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. K. Milanowskiej w Poznaniu, Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii.
- https://www.naturell.pl/produkty/naturell-beta-karoten-e/