Jak witamina D wpływa na organizm?

Wpływ witaminy D na organizm jest wprost ogromny. Bez niej trudno w zasadzie mówić o zdrowiu organizmu. Dowiedz się, jak zadbać o jej właściwy poziom!
Jak witamina D wpływa na organizm? Rodzice z dwójką dzieci podziwiają zimową scenerię w górach.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 08.11.2022

O podawaniu witaminy D słyszałeś zapewne w kontekście suplementacji diety noworodków i małych dzieci. Niemniej jednak, substancja ta potrzebna jest nam przez całe życie do utrzymania prawidłowej pracy organizmu. Zobacz, jak witamina D wpływa na organizm i w jaki sposób jest syntezowana.

Organizm ludzki jest zdolny do samodzielnego wytwarzania witaminy D. Dzieje się tak wówczas, gdy Twoja skóra jest wyeksponowana na działanie odpowiedniej dawki promieni słonecznych.

Wystarczy 15 minut przebywania na słońcu dziennie (pod warunkiem, że „naświetlane” jest jego promieniami minimum 18% Twojej skóry, niechronionej filtrami UV), aby organizm mógł wytworzyć odpowiednią dla jego prawidłowego funkcjonowania dawkę. To nic trudnego w słoneczny, letni dzień. Gdy jednak przychodzi jesień, a słoneczne dni w Polsce dobiegają końca – wielu z nas zmaga się z niskim poziomem cholekalcyferolu (wit. D3)1.

Wpływ witaminy D na organizm człowieka

Witamina D ma ogromny wpływ na prawidłową pracę twojego organizmu. Gdy jej poziom jest zbyt niski, to w zasadzie nie ma mowy o dobrym zdrowiu i kondycji.

Oto jak witamina D wpływa na organizm:

  • pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia oraz fosforu
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi – ten składnik mineralny jest nie tylko ważnym budulcem kości i zębów, ale również jednym z elektrolitów, który wpływa na pracę mięśni, mózgu oraz ogólną kondycję ciała i umysłu
  • pomaga w utrzymaniu zdrowych kości
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
  • pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów
  • pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego

Jak dostarczyć sobie właściwą ilość witaminy D?

O ile w słoneczne, letnie dni organizm samodzielnie poradzi sobie z wytworzeniem odpowiedniej ilości witaminy D, o tyle w okresie jesienno-zimowym, a zwłaszcza w okresie od września do kwietnia najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalną suplementację diety.

Z właściwości witaminy D można jednak korzystać tylko wtedy, gdy dostarczy się  do organizmu odpowiednią jej ilość. Niestety sama dieta może nie wystarczyć, choć witaminę D zawierają ryby, a także jajka czy nabiał. Aby sprostać dobowemu zapotrzebowaniu na tę substancję, trzeba by było spożyć ich ogromne ilości.

Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych suplementów diety pozwalających uzupełnić poziom witaminy D3. W wygodnej i łatwo przyswajalnej formie są dostępne np. te oferowane przez Naturell – mają postać tabletek rozpuszczających się w jamie ustnej, które można przyjąć bez popijania, również w podróży. Specjaliści często zalecają również łączenie suplementacji witaminy D3 z K2, która dodatkowo wspiera procesy związane z mineralizacją kości. Warto wykonać odpowiednie badanie krwi i skonsultować suplementację ze specjalistą – lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą.

Źródło:

  1. http://www.ptmp.com.pl/png/png2z4_2009/PNG24-01-witamina-D.pdf

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Zdrowa ryba na talerzu - pieczony dorsz z batatami i zieloną fasolką szparagową.

Czy nadal warto jeść ryby?

Ryby od dawna są uważane za ważny element zdrowej diety. Są źródłem białka, witamin i cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Jednak współczesne badania oraz narastające problemy ekologiczne skłaniają nas do refleksji: czy warto jeść ryby?

czytaj
Para aktywnych seniorów pływa kajakiem po rzece. Kobieta w koszuli w kratę siedzi w kajaku, mężczyzna odpycha kajak od brzegu, w tle widać gęsty zielony las.
czytaj