Jak zacząć dbać o siebie? 5 kroków do zdrowia

Zdrowy styl życia to podstawa dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Poznaj 5 obszarów, w których warto wprowadzić zmiany od dziś!
Jak zacząć dbać o siebie? 5 kroków do zdrowia. Kobieta odpoczywa po joggingu po mieście.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 08.11.2022

O zdrowie najczęściej zaczynamy dbać, kiedy jego stan ulega pogorszeniu. Zazwyczaj nie doceniasz tego, jak dobrze się czujesz i w jak dobrej formie jest twój organizm, dopóki nie zachorujesz. Tymczasem dbanie o siebie, ruch i zmiana nawyków żywieniowych mogą przynieść wymierne korzyści dla ciała oraz ducha. Podpowiadamy, jak należy dbać o zdrowie.

Każdy moment jest dobry, aby zacząć dbać o zdrowie. Motywacje są różne — być może przytyłeś, jesteś w gorszej formie, brakuje ci energii, czujesz apatię i zmęczenie. Prawdopodobnie twój organizm w ten sposób wysyła ci sygnały. Podpowiada ci, że to najwyższy czas, by zdrowy styl życia zapanował na co dzień, a nie od przysłowiowego święta.

Jak zacząć dbać o siebie? Zazwyczaj wystarczą niewielkie zmiany w diecie, w stylu życia, wypracowanie kilku pozytywnych nawyków i duża porcja pozytywnego myślenia.

Jak należy dbać o zdrowie? Jak zacząć dbać o siebie?

Krok 1: Badaj się regularnie

Okresowe wizyty u specjalistów oraz kontrola swojego stanu zdrowia to podstawa. Samemu często ciężko jest zmienić nawyki i wprowadzić zdrowszy, lepszy styl życia. Tymczasem, w przypadku troski o dobro organizmu, warto reagować szybko. Dzięki temu nie dopuścisz do poważniejszych zmian i utrzymasz równowagę pierwiastków w swoim organizmie.

W wybranych sytuacjach możesz także postawić na suplementację konkretnych minerałów, co wspomoże Cię w walce o lepsze samopoczucie.

Krok 2: Zadbaj o zbilansowaną dietę

Zdrowy styl życia to też prawidłowa, dobrze skomponowana dieta. Jedz pięć posiłków dziennie spożywanych w regularnych odstępach czasu. Do każdego z nich dołączaj owoce, warzywa, świeże soki.

Aby zadbać o zdrowie, ogranicz używki, cukier i artykuły spożywcze zawierające konserwanty. Zastąp je zdrowymi produktami, przyjaznymi dla organizmu. Pij dwa litry wody dziennie. To najważniejsze zasady dotyczące świadomego żywienia osób dorosłych. Nie musisz rezygnować z ulubionych przekąsek czy dań, wystarczy, że do ich wykonania wykorzystasz starannie dobrane składniki lub zdrowsze zamienniki1.

Krok 3: Rusz się z kanapy

Sport to zdrowie. Naprawdę! Siedzący tryb życia jest groźny dla organizmu, może prowadzić do chorób, a w dłuższej perspektywie – nawet do śmierci. Codzienny spacer, taniec, gimnastyka, bieganie w towarzystwie pomogą ci zbudować formę. To dobre nie tylko dla zdrowia, lecz także dla urody.

Krok 4: Odpoczywaj

Mowa o ruchu, ale przecież ty cały dzień jesteś w biegu. Spieszysz się do pracy, gonią cię terminy, obowiązki domowe piętrzą się, kontakty towarzyskie wymagają podtrzymania. W codziennym pędzie nie zapominaj o odpoczynku.

8 godzin snu to podstawa, wskazane jest robienie drzemek regeneracyjnych. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć dbać o siebie, to zacznij od zarezerwowania sobie czasu na swoje pasje. To także świetny wypoczynek.

Krok 5: Stwórz wokół siebie klimat sprzyjający zmianom

Niektóre nawyki są w nas już mocno zakorzenione. Ciężko zmieniać przyzwyczajenia bez wsparcia osób, na których ci zależy. Może razem zaczniecie troszczyć się o zdrowie, rezygnując z telewizji na korzyść spaceru, czy zastępując fast foody pełnowartościową kolacją jedzoną wspólnie?

Pozbycie się z domu mało wartościowych produktów spożywczych pomoże walczyć z pokusą sięgnięcia po dania instant, paczkę chipsów czy kolejną porcję słodyczy. Zdrowy styl życia pomoże ci zachować długowieczność.

Źródło:

  1. http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/abc-odchudzania/jaka-jest-zbilansowana-dieta-optymalna-dla-ciebie_42018.html

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Zestresowana kobieta w granatowej marynarce siedzi oparta o biurko w pracy i się zamartwia. Na stole leży laptop, plik papierów, torebka, książka i filiżanka z kawą.

Stres - rodzaje, objawy, przyczyny, skutki

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wpływa na nasze ciało i umysł. Od krótkotrwałego eustresu, który może mobilizować, po przewlekły dystres, który przynosi negatywne skutki. Zrozumienie objawów i przyczyn stresu to pierwszy krok do skutecznego zarządzania nim.

czytaj
Chłopiec i dziewczynka biegają po plaży miejskiej za kolorową piłką, syntetyzując w skórze witaminę D, tak ważną dla dzieci.

Jaka witamina D dla dzieci?

Witamina D odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dzieci, wspierając ich układ odpornościowy, kości oraz mięśnie. Choć jej głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem słońca, w Polsce może być to niewystarczające. Sprawdź, jakie są zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D dla dzieci w różnym wieku, aby zapewnić im optymalny rozwój i samopoczucie.

czytaj