Jakie działanie ma koenzym Q10 i kiedy go suplementować?
Koenzym Q10, znany też jako ubichinon lub CoQ10, to związek chemiczny naturalnie produkowany przez organizm. Znajduje się we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Bierze udział w dostarczaniu energii potrzebnej do wielu procesów biologicznych. Działanie koenzymu Q10 sprawia, że czujesz się lepiej i wyglądasz młodziej. Czy wiesz, co wpływa na jego poziom w organizmie i jak przyjmować suplementy diety zawierające koenzym Q10?
Koenzym Q10 – działanie
Wśród składników kremów pielęgnacyjnych, koenzym Q10 zajmuje jedno czołowych miejsc, ale jego działanie znacznie wykracza poza kosmetykę.
Co wpływa na poziom koenzymu Q10?
Obniżony poziom ubichinonu w organizmie może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęściej wywołują go statyny – leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Hamują one aktywność enzymu wątrobowego, zwanego reduktazą HMG Co-A, zmniejszając tym samym zdolność wątroby do wytwarzania cholesterolu. Jednak statyny blokują również produkcję koenzymu Q10 w organizmie[1].
Jak przyjmować preparaty z koenzymem Q10?
Lekarz rodzinny może zlecić wykonanie badań sprawdzających poziom koenzymu Q10 w organizmie. Choć testy laboratoryjne nie są niezbędne do rozpoczęcia suplementacji tą substancją warto je wykonać. Powinny to zrobić szczególnie osoby przyjmujące jakiekolwiek leki na receptę powinny skonsultować się przed rozpoczęciem przyjmowania ubichinonu.
Suplementy koenzymu Q10 mają postać izomeru, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Przedostaje się z jelita cienkiego do naczyń limfatycznych, a następnie trafia do krwi. Związek ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego najlepiej wchłania się, gdy jest przyjmowany z tłustym posiłkiem lub bezpośrednio po nim. Dobrym wyborem są też preparaty w formie kapsułek olejowych, na przykład marki Naturell. Warto pamiętać, aby każdą suplementację skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Osoby po 35. roku życia, które chcą o siebie zadbać, mogą przyjmować 30 mg CoQ10 dziennie. Z wiekiem (po 50. roku życia), a także w przypadku intensywnego uprawiania sportu, wskazane może być zwiększenie tej ilości do 60 mg dziennie. Jeśli istnieje potrzeba przyjmowania więcej niż jednej kapsułki dziennie, dobrze jest brać jedną rano, a drugą po południu, by utrzymywać stały poziom koenzymu Q10 w organizmie.
Koenzym Q10 można też spotkać w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jego małe cząsteczki stosunkowo łatwo przenikają przez barierę ochronną naskórka, dzięki czemu ich dobroczynne działanie na skórę trwa dłużej i jest skuteczniejsze.
Trzeba pamiętać, że efekt suplementacji koenzymem Q10 nie jest natychmiastowy i osiągnięcie dostrzegalnych korzyści zazwyczaj trwa kilka tygodni.
Źródło:
- Effect of coenzyme q10 on myopathic symptoms in patients treated with statins. Am J Cardiol. 2007 May 15;99(10):1409-12