Kiedy warto sięgnąć po suplement z jodem?

Dowiedz się, jak rozpoznać, że możesz potrzebować większej ilości jodu, kiedy sięgnąć po suplement z jodem i jak wzbogacić dietę, aby zapewnić sobie jego odpowiednią dzienną porcję.
Kobieta w fioletowej bluzce ze szklanką wody w ręku uzupełnia niedobór jodu, suplementując kapsułki z jodkiem potasu.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 30.09.2024

Jod jest ważnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu, jednak naturalnie występuje w nim w śladowych ilościach i z tego powodu należy dostarczać go z zewnątrz2. Skąd jednak wiedzieć czy potrzebujemy suplementować się jodem i jak dostarczać jod do organizmu? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czy potrzebuję suplementu z jodem?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz potrzebować sięgnąć po suplement z jodem zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Czy Twoja waga nagle się zwiększyła?
  • Czy nie masz nadmiernie suchej skóry i częstego uczucia zimnych dłoni?
  • Czy w ostatnim czasie nie czujesz wzmożonego zmęczenia?
  • Czy nie masz kłopotów z koncentracją?

Każda z wymienionych sytuacji to potencjalny znak, że w Twojej diecie może brakować wystarczającej ilości jodu. Powyższe problemy mogą mieć związek z tarczycą, a na jej pracę ogromny wpływ ma właśnie jod i to w niej występuje naturalnie1. Jednak aby mieć pewność, zawsze konsultuj objawy z lekarzem.

Dlaczego może mi brakować jodu?

Najczęstszym powodem jest zbyt mała ilość soli jodowanej w diecie. Z racji tego, że wiele krajów niegdyś borykało się z tym problemem wśród populacji, już dawno wprowadzono zasadę  wzbogacania jodem zwykłej soli kuchennej używanej do gotowania. W Polsce jest to obowiązek od 1997 roku. Są też inne produkty bogate w jod, takie jak ryby, owoce morza, algi, a także niektóre warzywa, których zbyt rzadkie spożywanie może oznaczać, że suplementacja jodem będzie zasadna2.

Jak zbadać poziom jodu w organizmie?

Należy pamiętać o tym, że zarówno niski poziom jodu, jak i zbyt wysoki, może wywołać negatywne skutki. Nie należy więc samodzielnie zwiększać lub zmniejszać ilości jodu w diecie. Jak sprawdzić poziom jodu w organizmie? Najlepiej zacząć od konsultacji  z lekarzem, który podpowie czy i jak zbadać poziom jodu w organizmie. Najpewniej będzie to badanie jodu w moczu, ponieważ to właśnie nerki wydalają ten pierwiastek z naszego organizmu1.

Jod – dzienne zapotrzebowanie

Dzienne zapotrzebowanie na jod dla dorosłej osoby wynosi 150 µg. Natomiast zupełnie inne zapotrzebowanie będą miały kobiety będące w ciąży. Dzienne zapotrzebowanie na jod u kobiet ciężarnych wynosi aż 220 μg3.

Jak uzupełnić jod w diecie?

Jeśli potrzebujesz zwiększyć poziom jodu w diecie, to prócz regularnego spożywania soli jodowanej, możesz wzbogacić dietę w produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak ryby, owoce morza, algi, wodorosty.

Jak uzupełnić jod w inny sposób? Możesz dostarczać jod do organizmu suplementując go, oczywiście pod okiem lekarza. Suplementacja jodu, np. w postaci jodku potasu w kapsułkach jak Naturell Jod, to wygodne rozwiązanie, a do tego bardzo proste, szczególnie wtedy, gdy musisz ze względów zdrowotnych ograniczać spożycie soli jodowanej lub jesteś na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej i nie jesz ryb2.

 

Bibliografia:

  1. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/jod/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74618,jod
  3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61949,zapotrzebowanie-na-jod-w-okresie-ciazy
  4. https://onkolmed.pl/wpis/164,jod-wlasciwosci-skutki-nadmiaru-i-niedomiaru-dla-czlowieka

 

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Co to jest kelp i na co pomaga? Czterdziestoletnia kobieta w jasnym swetrze stoi na plaży i uśmiecha się do aparatu.

Co to jest kelp i na co pomaga?

Kelp to preparat pochodzenia naturalnego, który jest stosowany w celu suplementacji jodu. Dowiedz się, czym dokładnie jest kelp i kiedy go stosować.

czytaj
Hygge, duńska filozofia życia, pozwala odnaleźć radość i spokój nawet w długie jesienne czy zimowe wieczory. Zbliżenie na otwartą książkę, kubek kakao i świeczki, leżące na parapecie w zimowy dzień.

Hygge - sztuka szczęścia w duńskim stylu

Hygge, duńska filozofia życia, pozwala odnaleźć radość i spokój nawet w długie jesienne czy zimowe wieczory. Przekonaj się, na czym polega i jak włączyć jej zasady do swojej codziennej rutyny.

czytaj