Witamina B12 a zdrowie psychiczne

Witamina B12 odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego i jest bardzo ważna dla dobrej kondycji psychicznej. Jakie są źródła witaminy B12?
Witamina B12 a zdrowie psychiczne. Kobieta pije warzywne smoothie, siedząc przy stole w kuchni.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 13.01.2023

Witamina B12 odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowej pracy twojego organizmu. Jest jednym z kluczowych składników uczestniczących w procesach krwiotwórczych, wpływa również na pracę  oraz nerwowego. Może mieć również ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna?

Właściwy poziom witamin i składników mineralnych jest kluczowy dla funkcjonowania twojego ciała oraz umysłu. Jego obniżenie może skutkować m.in. obniżeniem nastroju czy złym samopoczuciem.

Jednym z istotnych dla pracy organizmu składników jest kobalamina, czyli witamina B12. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na nią wynosi 2,4 μg na dobę, a w przypadku kobiet w ciąży – 2,6 μg na dobę. Dostarczenie kobalaminy do organizmu w prawidłowej ilości przekłada się na lepsze zdrowie – także w jego psychicznym aspekcie.

Witamina B12 a zdrowie psychiczne

Zastanawiasz się, na co pomaga witamina B12? Witamina B12 pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Ponadto bez względu na wiek, niedostateczne ilości witaminy B12 dostarczane do organizmu mogą doprowadzić m.in. do:

  • utraty apetytu
  • osłabienia mięśni
  • wahań nastroju

Kiedy brać witaminę B12? Zawsze wtedy, kiedy mamy wątpliwości co do jej ilości w diecie. A w jakich produktach znaleźć można ten składnik?

Jak zadbać o właściwy poziom witaminy B12?

Źródłem witaminy B12 są produkty odzwierzęce, zwłaszcza czerwone mięso, a także drożdże.

Pokarmy bogate w ten składnik to np.:

  • wątróbka
  • tuńczyk
  • małże
  • wołowina
  • produkty mleczne
  • sardynki
  • jajka

Śladowe ilości witaminy B12 znajdują się w bananach, orzechach i ziemniakach, jednak są one zbyt niskie, by zapewnić ilość potrzebną organizmowi, dlatego z niższym poziomem tego składnika zmagają się najczęściej osoby, które przestrzegają diety wegetariańskiej i wegańskiej, a także cierpiące na zaburzenia łaknienia. Do zmniejszenia się jego ilości może doprowadzić jednak po prostu źle zbilansowany sposób odżywiania się.

Aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy B12, warto zwiększyć ilość mięsa w diecie lub zastosować odpowiednią suplementację. Najwygodniejsze mogą okazać się są suplementy, które pomogą wykorzystać wszystkie właściwości witaminy B12 – np. te od Naturell, które zawierają witaminę B12 w formie metylokobalaminy – naturalnie występującej w żywności.

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Zestresowana kobieta w granatowej marynarce siedzi oparta o biurko w pracy i się zamartwia. Na stole leży laptop, plik papierów, torebka, książka i filiżanka z kawą.

Stres - rodzaje, objawy, przyczyny, skutki

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wpływa na nasze ciało i umysł. Od krótkotrwałego eustresu, który może mobilizować, po przewlekły dystres, który przynosi negatywne skutki. Zrozumienie objawów i przyczyn stresu to pierwszy krok do skutecznego zarządzania nim.

czytaj
Chłopiec i dziewczynka biegają po plaży miejskiej za kolorową piłką, syntetyzując w skórze witaminę D, tak ważną dla dzieci.

Jaka witamina D dla dzieci?

Witamina D odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dzieci, wspierając ich układ odpornościowy, kości oraz mięśnie. Choć jej głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem słońca, w Polsce może być to niewystarczające. Sprawdź, jakie są zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D dla dzieci w różnym wieku, aby zapewnić im optymalny rozwój i samopoczucie.

czytaj