Zdrowe kości i zęby u dziecka

Zdrowe kości i zęby u dzieci to efekt odpowiedniej diety i suplementacji. Kluczowe są witaminy D i K, wspierające metabolizm kości i gospodarkę wapniowo-fosforanową. Sprawdź, jak zadbać o ich prawidłowy poziom, by zapewnić Twojemu dziecku zdrowy rozwój.
Mama i córka przygotowują posiłek ze zdrowej żywności, by zadbać o zdrowe i mocne kości oraz zęby.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 03.04.2025

Rodzice mają ogromny wpływ na prawidłowy wzrost kości i zębów u dziecka. Rozwój układu kostnego człowieka w dużym stopniu zależy bowiem od odpowiedniego żywienia¹. W kontekście zdrowia kości i zębów u dzieci szczególne znaczenie mają witaminy K i D7,8, które odgrywają istotne role w utrzymaniu dobrego stanu kości1. Poznaj sprawdzone sposoby na zdrowe kości i zęby u dzieci!

Jakie witaminy na zdrowe kości i zęby u dzieci są szczególnie ważne?

Jedną z najważniejszych witamin wpływających na stan kości jest witamina K. Bierze ona udział w tworzeniu tkanki kostnej2,8. Za utrzymanie zdrowych kości i zębów w dużym stopniu odpowiada także witamina D. Odgrywa istotną rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej, a tym samym w metabolizmie kości3,7 

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podaż zarówno witaminy D, jak i K, była właściwa i zgodna z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu dziecka.

Witamina D na mocne kości u dziecka

Szczególną uwagę należy zwrócić na poziom witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze pod wpływem słońca. Jakość syntezy skórnej zależy od wieku, masy ciała, pory roku, nasłonecznienia oraz diety4. 

Aby otrzymać optymalny poziom witaminy D, dziecko powinno przebywać na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez co najmniej 15 minut, w godzinach od 10 do 15, bez stosowania kremów z filtrem, w okresie od maja do września. Jeśli warunki te nie są spełnione, konieczna może okazać się suplementacja4. W takim przypadku cennym wsparciem może być Naturell Witamina D dla dzieci 

Jaka dieta dziecka na zdrowe kości i zęby?

Witamina D na mocne kości w ograniczonych ilościach może być dostarczana wraz z dietą. Znajduje się głównie w tłustych rybach, takich jak:

  • węgorz,
  • łosoś,
  • śledź,
  • makrela,
  • dorsz,
  • ryby z puszki typu sardynki i tuńczyk5.

Mimo, że witaminę D znajdziemy w niektórych produktach, dostarczenie jej wraz z dietą w odpowiedniej ilości jest trudne. Z tego względu w okresie jesienno-zimowym, a według ostatnich doniesień, nawet przez cały rok, powinniśmy stosować suplementację8. 

Jeśli chodzi o witaminę K, to jej źródłem są głównie produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza rośliny liściaste. Do diety dziecka powinno się więc włączyć m.in.:

  • brokuły,
  • jarmuż,
  • sałatę,
  • szpinak,
  • brukselkę.

Jak powszechnie wiadomo, nie są to produkty specjalne uwielbiane przez dzieci. Dlatego zamiast nich można zaproponować dziecku mleko i produkty mleczne, produkty zbożowe, mięso, kalafior, kapustę czy owoce, które również zawierają witaminę K6. 

Rodzice tzw. niejadków mają szczególnie trudne zadanie, aby zapewnić im prawidłową podaż witamin. Pamiętajmy, że wybiórczość pokarmowa może prowadzić do obniżenia poziomu witamin w organizmie. Wtedy warto zgłosić się do lekarza i wykonać niezbędne badania, a jeśli zajdzie taka konieczność, zastosować odpowiednią suplementację. 

Jak jeszcze dbać o zęby u dzieci?

Zdrowe kości u dziecka zapewni przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, jednak na zdrowe zęby u dziecka wpływa także codzienna higiena. Pamiętajmy, że od stanu zębów zależy kondycja całego organizmu.  

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Przede wszystkim od najmłodszych lat należy wyrabiać w nim dobre nawyki. Pamiętajmy, że zęby u dzieci powinno się zacząć myć od razu, gdy tylko zacznie wyrzynać się pierwszy ząb.

Zęby u niemowlaka, podobnie jak i u starszych dzieci narażone są na działanie szkodliwych bakterii, które mogą je uszkadzać.

Mycie zębów niemowlaka powinno być bardzo delikatne. Na rynku dostępnych jest cała masa produktów przeznaczonych do mycia zębów u najmłodszych. Aby zachęcić starszą pociechę do mycia zębów, warto pozwolić jej samej wybrać szczoteczkę czy pastę. 

 

Bibliografia:

  1. Karmańska A., Karwowski B., Rola witaminy K w metabolizmie kości, Bromat. Chem. Toksykol. – XLVIII, 2015, 1, str. 106-115. 
  2. Raport EFSA: https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf3. Rychlik E., Stoś K., Woźniak A., Mojska H. (red.) Normy żywienia dla populacji Polski. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, 2024Rusińska A., Płudowski P., Walczak M., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – Nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii 2018; 24(1). 
  3. Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021. 
  4. Przygoda B., Witamina K, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012. 
  5. Witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu/wykorzystywaniu wapnia i fosforu. Witamina D pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów.
  6. Witamina K pomaga w utrzymaniu zdrowych kości 
  7. Płudowski P, Kos-Kudła B, Walczak M, Fal A, Zozulińska-Ziółkiewicz D, Sieroszewski P, Peregud-Pogorzelski J, Lauterbach R, Targowski T, Lewiński A, et al. Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients. 2023; 15(3):695. 

 

Redakcja Naturell

Najnowsze artykuły

Zestresowana kobieta w granatowej marynarce siedzi oparta o biurko w pracy i się zamartwia. Na stole leży laptop, plik papierów, torebka, książka i filiżanka z kawą.

Stres - rodzaje, objawy, przyczyny, skutki

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wpływa na nasze ciało i umysł. Od krótkotrwałego eustresu, który może mobilizować, po przewlekły dystres, który przynosi negatywne skutki. Zrozumienie objawów i przyczyn stresu to pierwszy krok do skutecznego zarządzania nim.

czytaj
Chłopiec i dziewczynka biegają po plaży miejskiej za kolorową piłką, syntetyzując w skórze witaminę D, tak ważną dla dzieci.

Jaka witamina D dla dzieci?

Witamina D odgrywa kluczową rolę w zdrowiu dzieci, wspierając ich układ odpornościowy, kości oraz mięśnie. Choć jej głównym źródłem jest synteza skórna pod wpływem słońca, w Polsce może być to niewystarczające. Sprawdź, jakie są zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D dla dzieci w różnym wieku, aby zapewnić im optymalny rozwój i samopoczucie.

czytaj