Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić?
Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która często dotyczy kobiet w ciąży. Niestety, to przypadłość, która znacząco obniża komfort życia. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które pozwalają ją zminimalizować. Jak skutecznie walczyć ze zgagą w ciąży? Podpowiadamy!
Zgaga w ciąży – czym jest i jak się objawia?
Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w nadbrzuszu lub za mostkiem1. Często związane jest ono z nieprawidłową dietą, współczesnym stylem życia, czy niestrawnością1. Zdarza się również, że zgaga pojawia się także w ciąży, zwłaszcza tej zaawansowanej. Zgagę zgłasza nawet 40-80% kobiet w ciąży2.
Co powoduje zgagę w ciąży?
Zgaga w ciąży jest częstą dolegliwością, która wynika głównie ze zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Należą do nich czynniki hormonalne oraz mechaniczne.
Czynniki hormonalne
Kluczową rolę odgrywają tutaj hormony, zwłaszcza progesteron. Jego podwyższony poziom prowadzi do rozluźnienia mięśni, w tym dolnego zwieracza przełyku, co utrudnia zapobieganie cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo estrogeny mogą wpływać na zmniejszenie napięcia mięśniowego, co również sprzyja pojawieniu się zgagi2,7.
Czynniki mechaniczne
W miarę jak ciąża postępuje, powiększająca się macica zaczyna wywierać nacisk na żołądek, co może nasilać uczucie pieczenia w przełyku. Zgaga często pojawia się po spożyciu większych posiłków, podczas leżenia lub w przypadku pochylania się, co może dodatkowo ułatwiać cofanie się kwasu żołądkowego.
Mimo że zgaga w ciąży jest nieprzyjemna, w większości przypadków ustępuje samoistnie tuż po porodzie. Warto zadbać o odpowiednie zmiany w stylu życia, które mogą poprawić komfort w czasie ciąży2.
Co pomaga na zgagę w ciąży?
Aby złagodzić zgagę w ciąży i poprawić komfort przyszłej mamy, warto wprowadzić kilka prostych zmian w codziennych nawykach.
Jak złagodzić zgagę w ciąży? Sprawdź poniższe sposoby:
- Jedz mniej, ale częściej – unikanie przejadania się zmniejsza nacisk na żołądek
- Ogranicz produkty nasilające zgagę – należą do nich tłuste i pikantne potrawy, kwaśne soki, kawa oraz napoje gazowane.
- Zredukuj spożycie soli i cukru – ich nadmiar może wpływać na bardziej uciążliwe dolegliwości.
- Żuj gumę – zwiększa produkcję śliny, co pomaga neutralizować kwas żołądkowy.
- Rozważ dietę lekkostrawną lub dietę roślinną – badania pokazują, że dieta wegetariańska może zmniejszać częstotliwość zgagi4.
Dodatkowo, warto zadbać o zmiany w stylu życia, które mogą przynieść dużą ulgę:
- Podnoś głowę podczas snu – używanie dodatkowej poduszki lub uniesienie wezgłowia łóżka pomaga zapobiegać cofaniu się kwasu żołądkowego.
- Noś luźną odzież – unikanie ubrań, które uciskają brzuch, może poprawić komfort.
- Unikaj leżenia zaraz po jedzeniu – warto odczekać co najmniej godzinę przed położeniem się.
O czym jeszcze warto pamiętać, będąc w ciąży?
Oprócz powyższych porad dotyczących zgagi warto pamiętać, że ciąża jest to czas, w którym bardzo ważna jest suplementacja. Zalecenia mówią o uzupełnianiu diety w następujące składniki:
- żelazo,
- kwas dokozaheksaenowy (DHA),
- witamina D,
- jod,
- kwas foliowy8.
Jakie foliany powinny suplementować kobiety w ciąży?
Według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, zaleca się stosowanie aktywnej formy kwasu foliowego. Preparatem, który ją zawiera jest Naturell Folian Forte. To suplement diety bez glutenu, laktozy oraz cukru, który zawiera 100% aktywnej formy kwasu foliowego: L-metylofolian. Jedna tabletka suplementu zawiera 21,4 mg L-metylofolianu wapnia, w tym: 800 µg kwas foliowego.
Należy pamiętać również, że suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważony sposób odżywiania i zdrowy tryb życia są podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu5.
Bibliografia:
- Linke K. Leczenie zgagi i dyspepsji w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2004;7(10):58-66
- Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J., podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4), p. 315-323
- Muchacka R., Kukla M., Odżywianie kobiet w czasie ciąży, PRACE NAUKOWE WSZIP NR 42 (3)2017
- Ostrowski B., Malinowska A., Budzyńska A., Nowakowska-Duława E., Hartleb M., Wpływ diety wegetariańskiej na występowanie objawów gastroenterologicznych, Pediatr Med Rodz 2018, 14 (4), p. 402–406
- https://www.naturell.pl/produkty/naturell-folian-forte/
- Seremak-Mrozikiewicz A., Bomba-Okoń D., Drews K. i wsp., Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników
- Altuwaijri M. Evidence-based treatment recommendations for gastroesophageal reflux disease during pregnancy: A review. Medicine (Baltimore). 2022;101(35):e30487. doi:10.1097/MD.0000000000030487
- Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P. et al. Polish Society of Gynecologists and Obstetricians recommendations on supplementation in pregnancy. Ginekol Pol. 2020;91(10): 644–653.