Cholekalcyferol – czym jest i czy warto go suplementować?
Co to jest cholekalcyferol? To pytanie wielu wprawia w zakłopotanie, choć odpowiedź jest banalnie prosta. Cholekalcyferol to dobrze znana nam wszystkim witamina D3, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Obniżony poziom cholekalcyferolu może nieść za sobą wiele konsekwencji dla zdrowia. Sprawdź, jak zadbać o jego prawidłowy poziom!
Co to jest cholekalcyferol?
Cholekalcyferol jest jedną z postaci witaminy D. Ten organiczny związek chemiczny określa się również jako witaminę D3. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, a jego synteza następuje w organizmach zwierzęcych, w tym w ludzkim.
Witamina D3 powstaje w skórze pod wpływem bezpośredniego działania promieni słonecznych. Warunkiem wytworzenia się cholekalcyferolu jest systematyczna ekspozycja skóry, niezabezpieczonej filtrami UV, przynajmniej na 15-20 minut dziennie w okresach, gdy słońce operuje najsilniej.
W naszej strefie geograficznej tak dzieje się od kwietnia do września i tylko w godzinach 10-15 każdego słonecznego dnia. Niestety warunki atmosferyczne często nie sprzyjają syntezie witaminy D3, więc nie zawsze cholekalcyferol naturalny jest możliwy do uzyskania. Wówczas konieczna jest suplementacja preparatami zawierającymi cholekalcyferol syntetyczny.
Witamina D3 – właściwości
Cholekalcyferol (witamina D3) jest substancją wspierającą prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Witamina D3 wspomaga:
- funkcjonowanie mięśni
- utrzymanie zdrowych kości oraz zębów
- prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego
- właściwy przebieg procesu wchłaniania się wapnia
Niski poziom witaminy D3 – konsekwencje niskiego poziomu cholekalcyferolu
Zbyt niski poziom cholekalcyferolu jest przyczyną upośledzenia mineralizacji kości. Witamina D3 jest odpowiedzialna także za prawidłowy poziom wapnia we krwi, co jest niezbędne dla prawidłowego działania systemu mięśniowego. Obniżony poziom cholekalcyferolu uniemożliwia prawidłowy sposób przechodzenia impulsów nerwowych oraz skurczów mięśni.
Witamina D3 warunkuje też prawidłowy poziom jednego z białek, które wchodzi w skład tzw. dobrego cholesterolu HDL. Cholekalcyferol w zbyt małej ilości nie jest w stanie wspomagać wydzielania insuliny. Zbyt niski poziom cholekalcyferolu utrudnia utrzymanie właściwego stężenia glukozy we krwi.
Cholekalcyferol – występowanie i suplementacja
Zarówno organizm ludzki, jak i zwierzęcy potrafią samodzielnie wyprodukować witaminę D3 w postaci cholekalcyferolu. Proces ten zachodzi w skórze i jest efektem ekspozycji naskórka na działanie promieniowania słonecznego.
Cholekalcyferol to łatwo przyswajalna postać witaminy D przez człowieka – w przeciwieństwie do witaminy D2 (ergokalcyferolu), który jest syntezowany przez rośliny i grzyby.
Warto podkreślić, że aby organizm ludzki był w stanie zsyntetyzować witaminę D3 na właściwym poziomie, niezbędne jest wystawienie skóry niezabezpieczonej filtrami na działanie słońca co najmniej na kilkanaście minut dziennie.
W naszej strefie klimatycznej najłatwiej o zapewnienie sobie odpowiedniej podaży cholekalcyferolu w miesiącach letnich – gdy dni są długie i słoneczne. Jesienią i zimą jednak może się to okazać trudniejsze. Wówczas sposobem na uzupełnienie podaży witaminy D3, czyli cholekalcyferolu może być sięgnięcie po suplementy diety. Witaminę D3 w łatwo przyswajalnej postaci zawierają m.in. produkty Naturell. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.