Siarczan glukozaminy – właściwości i zastosowanie

Czym jest siarczan glukozaminy? Czy warto przyjmować suplementy diety z tą substancją? Jak długo należy je stosować? Dowiesz się tego tutaj!
Kobieta po 40., w szarym t-shircie, suplementująca siarczan glukozaminy na stawy, siedzi po turecku na macie na zajęciach z jogi.
Autor: Redakcja Naturell
Data publikacji: 25.08.2022

Siarczan glukozaminy – co to jest?

Siarczan glukozaminy to jedna z postaci glukozaminy. Glukozamina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminocukrów. To pochodna glukozy i prekursor glikozoaminoglikanów, które stanowią komponent chrząstki i mazi stawowej. Dlatego prowadzone były badania mające na celu ustalić związek między prawidłowym poziomem glukozaminy a stanem chrząstki stawowej. Wyniki tych badań nie są jednoznaczne[1].

Siarczan glukozaminy – właściwości

Glukozamina występuje w naszym organizmie naturalnie. To jeden z aminokwasów, który stanowi składnik glukozaminoglikanów, takich jak kwas hialuronowy, siarczan keratanu, siarczan heparanu, heparyna. Związki te są budulcem tkanki chrzęstnej, płynu maziowego i krążków międzykręgowych. Z wyjątkiem kwasu hialuronowego łączą się one z białkami, tworząc proteoglikany, odgrywające rolę budulca[2].

Warto pamiętać, że chrząstka stawowa jest strukturą dynamiczną, co oznacza, że w trakcie naszego życia wciąż się zmienia i przeobraża. Dlatego należy o nią dbać w każdym wieku.

Witamina C – ważny składnik dla chrząstki

Witamina C zawarta w preparatach z glukozaminą, jest pomocna przy zmianach fizjologicznych w układzie ruchu, związanych z wiekiem. Warto ją stosować przy wysiłku fizycznym obciążającym stawy[3]. Preparaty z siarczanem glukozaminy i witaminą C, takie jak Naturell Glukozamina + C, dzięki zawartości witaminy C wspomagają prawidłową produkcję kolagenu, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej.

Siarczan glukozaminy – preparaty: chlorowodorek glukozaminy a siarczan glukozaminy

Chlorowodorek i siarczan glukozaminy to dwie postacie tej substancji pozyskiwane najczęściej z muszli krabów, krewetek oraz homarów. Inna jest jedynie forma związku chemicznego, w którym występuje zawarta w preparacie glukozamina. Siarczan glukozaminy znajduje się m.in. w Naturell Glukozamina + C , suplemencie diety, który dzięki zawartości witaminy C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstki.

 

Przypisy:

[1] Rabade A, et al. E. Inflammopharmacology. 2024 Jun;32(3):1759-1775.

[2] Musiał C. Rola i zastosowanie glikozaminoglikanów w trychologii i kosmetologii. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(1):33-37.

[3] Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki.

 

Bibliografia:

  1. Rabade A, et al. E. Inflammopharmacology. 2024 Jun;32(3):1759-1775.
  2. Musiał C. Rola i zastosowanie glikozaminoglikanów w trychologii i kosmetologii. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(1):33-37.
  3. Fortuniak J., Jaskólski D., Tybor K., Komuński P., Zawirski M., Rola glikozaminoglikanów i proteoglikanów w procesie degeneracji krążków międzykręgowych, „Neurologia i Neurochirurgia Polska” 2005, t. 39, nr 4, s. 324-327.
  4. Murray R.K., Granner D.K., Mayes P.A., Rodwell V.W., Biochemia Harpera, wyd. 5, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  5. Zuchowski, A., Nowicka-Zuchowska, A. (2019). Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce, 29 (11/12), 6-10.

Najważniejsze produkty ze składnikiem: