Witamina B2 (ryboflawina) – właściwości, zastosowanie, suplementacja
Dostarczanie organizmowi właściwej ilości ryboflawiny, czyli witaminy B2, wspiera jego prawidłową pracę i jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Dowiedz się, jakie właściwości ma ryboflawina, jakie są jej naturalne źródła i kiedy włączyć suplementowanie tego składnika odżywczego.
Czym jest witamina B2 (ryboflawina)?
Witamina B2, znana też jako ryboflawina, to związek organiczny, który powstaje z połączenia rybitolu oraz flawiny. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która występuje w przyrodzie zarówno w postaci ryboflawiny, jak i dwóch koenzymów – FMN (mononukleotydu flawinowego) oraz FAD (dinukleotydu flawinoadeninowego).
Witamina B2 – właściwości
Ryboflawina jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina B2:
- wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w organizmie,
- wspiera utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu żelaza,
- wspiera prawidłowy poziom energii w organizmie – zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia,
- wspomaga utrzymanie prawidłowego stanu błon śluzowych,
- korzystnie wpływa na stan skóry,
- wspiera układ nerwowy, funkcje psychologiczne i warunkuje dobry nastrój,
- wspomaga właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego,
- warunkuje prawidłowe widzenie.
Witamina B2 – źródła ryboflawiny w pożywieniu
Ryboflawina nie jest syntetyzowana przez organizm ludzki, dlatego musi być dostarczana wraz z pokarmem. Jej źródłami są między innymi:
- mięso (głównie drobiowe, ale też dziczyzna)
- chude sery
- orzechy włoskie,
- produkty pełnoziarniste
- owoce morza
- ryby (łosoś, makrela i pstrąg)
Witamina B2 znajduje się również w kaszach, zwłaszcza kaszy jaglanej i gryczanej, mleku i produktach mlecznych takich jak sery podpuszczkowe, jogurty, maślanka i kefir.
Dobrym źródłem ryboflawiny są też:
- migdały
- wątroba
- jaja
- rośliny strączkowe (fasola, groch)
- soja
- zielone warzywa
Dzienne zalecane spożycie ryboflawiny przez osoby dorosłe utrzymuje się na poziomie 1,3 mg. Ryboflawina w jedzeniu to najlepszy sposób dostarczania jej do organizmu. Dietę warto skomponować tak, by znajdowały się w niej wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B.
Kiedy suplementować witaminę B2?
Jeśli jednak z jakiegoś powodu (np. gorszego wchłaniania czy większego zapotrzebowania na dany składnik) brakuje nam witaminy B2, warto sięgnąć po suplementy diety z witaminą B2, na przykład suplement diety Naturell Witamina B Complex Forte.
Witaminy z grupy B są szczególnie ważne dla dzieci w wieku szkolnym (wspierają pamięć i funkcje poznawcze) i kobiet w ciąży (mają korzystny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu). Po preparat witaminowy z ryboflawiną warto sięgnąć, gdy czujemy się zmęczeni, osłabieni, a stan naszej skóry i błon śluzowych nie jest najlepszy. Pamiętajmy jednak, że ocena naszego stanu zdrowia jest zadaniem lekarza, a podstawą właściwej podaży witamin i innych składników odżywczych powinna być odpowiednio skomponowana dieta.